Jdi na obsah Jdi na menu

Život Shawna Peteera Raula Mendese

Shawn Peeter Raul Mendes je kanadský zpěvák a textař narozený 8.srpna 1998 v Kanadském Torontu.Jeho otec Manuel Mendes je podnikatel s portugalskými kořeny zatímco matka Karen Mendes (rodným jménem Rayment) pochází s Anglie a věnuje se prodeji realit. Shawnova mladší sestra Aaliyah Mendes(narozená 15.září 2003) se nejprve proslavila jako Princess Aaliyah na sociálních síti Vine a později bodovala na síti Musical.ly(nyní TikTok) a na Instagramu. Společně se svojí rodinou vyrůstal v ani ne stotisícovém městě Pickering ležícím východně od Toronta, kde navštěvoval střední školu Pine Ridge Secondary School. Shawn Mendes se ve svých třinácti letech naučil hrát na kytaru podle návodů na Youtube. Necelý rok po tom začal přidávat coververze písní na video síť Vine, kde během pouhých několika měsíců získal miliony sledujících a fanoušků, V roce 2014 byl třetím nejsledovanějším hudebníkem na Vine. Společně s dalšími úspěšnými hvězdami Vine vytvořili skupinu Magcon boys a vyrazili na turné. Shawn se ještě zůčastnil turné zpěváka a textaře Austina Mahone ,jenž se proslavil díky Youtube. Již v listopadu 2013 jej oslovil Andrew Gertler, talentový manažér hudebního vydavatelství Island Records, které se Shawnem podepsalo smlouvu v květnu 2014.

Vydání prvních skladeb
První singl “Life of the Party” vyšel 26. června 2014 a debutoval na 24. místě nejprestižnějšího žebříčku prodejnosti singlů v USA, Billboard Hot 100. Shawn se tak stal nejmladším umělcem, jehož debut se probojoval do top 25 této hitparády.28. července 2014 vydává své debutové EP pod názvem The Shawn Mendes EP a s 48 tisíci prodanými kusy v prvním týdnu debutuje na páté příčce americké hitparády Billboard 200, jenž měří prodejnost hudebních desek a EP na území USA. “Life of the Party” je hlavní písní jak na tomto EP, tak později na prvním studiovém album Shawna Mendese, Handwritten. Ve stejném roce získal ocenění Internetová hudební hvězda na předávání Teen Choice Awards, na kterém v tom roce bodovala především hudební skupina One direction.
V září 2014 spolupracoval se skupinou The Wamps na jejich písni “Oh Cecilia (Breaking My Heart)” s debutového alba Meet the Vamps.

Handwritten trhá rekordy v prodejnosti
Album Handwritten vychází 14. dubna 2015 a s více než sto tisíci prodanými kusy během prvního týdne ovládá hitparádu US Billboard 200. Druhý singl “Something Big” je doplněn videoklipem, který je zároveň prvním oficiálním videoklipem Shawna Mendese. Skvěle si vedl třetí singl, “Stitches”, jenž se v hitparádě Billboard Hot 100 dostal do nejvýše na čtvrté místo, na první pozici pak bodoval v britské hitparádě UK Singles Chart.Ve stejném roce byl také předskokanem na severoamerické části turné The 1989 World Tour zpěvačky Taylor Swift. Společně s kubánsko-americkou zpěvačkou Camilou Cabello pak vydává píseň “I Know What You Did Last Summer”, který je součástí upravené verze alba Handwritten.5. března 2016 zahajuje new-yorským koncertem v Radio City Music Hall své turné Shawn Mendes World Tour. Jednalo se původně o severoamerické a evropské turné, ke kterému v listopadu 2016 přibyly dva koncerty v australském Sydney a 18. března 2017 pak ještě koncert v Manile na Filipínách. Vstupenky na všechny koncerty byly vyprodány během několika málo minut od zahájení prodeje. Přestože Shawn v průběhu turné nezamířil do České republiky, fanoušci jej mohli 24. dubna 2016 vidět alespoň v německém Berlíně.

Shawn Mendes jako vlivný teenager
V roce 2016 se dostal do prestižního žebříčku časopisu Forbes, 30 pod 30, jenž vybírá 30 talentovaných lidí pod 30 let, kteří vynikají ve svém oboru a mění svět okolo sebe. To však není jediný úspěch tohoto typu, v letech 2014, 2015 a 2016 jej magazín Time zařadil mezi pětadvacítku nejvlivnějších teenagerů. Rok 2016 ještě Shawnovi přinesl smlouvu s modelingovou agenturou Wilhelmina Models.

Illuminate a první živé album
V červnu 2016 vydává singl “Treat You Better” z připravovaného druhého studiového alba Illuminate, které vyšlo 23. září 2016. Se 145 tisíci prodanými kusy debutovalo na první příčce hitparády Billboard 200 a Mendes se tímto úspěchem zapsal po bok mladých umělců, jakými jsou Justin Bieber,Hilary Duff, Miley Cyrus a Leann Rimes. Těm se také povedlo dostat dvě první alba na vrchol žebříčku Billboard 200 v takto mladém věku.

Koncem roku ještě vychází první živé album Live at Madison Square Garden, jenž bylo nahráno během turné Shawn Mendes World Tour v New-yorské Madison Square Garden.

Turné k propagaci alba Illuminate s názvem Illuminate World Tour zahájil 27. dubna 2017 ve skotském Glasgow a ukončil 18. prosince 2017 v japonském Tokiu. V průběhu turné koncertoval v Evropě, Severní Americe, Oceánii a Asii. Na Českou republiku se opět nedostalo, nejblíže byl Shawn k vidění 4. května 2017 ve Vídni.

Koncert pro britskou královnu a vydání Shawn Mendes
22. březen 2018 přináší první počin z připravy třetího studiového alba, singl “In My Blood” a následující den spatřil světlo světa druhý singl “Lost in Japan”.

Shawn Mendes si v dubnu 2018 zahrál na televizním koncertu u příležitosti oslavy 92. narozenin britské královny Alžběty II. O měsíc později pak vychází pod nazvem Shawn Mendes zpěvákovo třetí studiové album. Stejně jako dvě předchozí alba, i album Shawn Mendes debutovalo na první příčce hitparády Billboard 200 a Mendes se tak stal třetím nejmladším umělcem, jehož tři alba debutovala na špičce této hitparády.V roce 2019 proběhlo plánované turné u příležitosti propagace alba Shawn Mendes.

dezziulwaai1uex.jpgImage result for shawn mendes

 
Zdroje:
https://www.google.com/search?q=shawn+mendes&client=ubuntu&hs=X1O&channel=fs&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjFgNSZoL_nAhWPYMAKHVH1DzQQ_AUoAXoECBQQAw&biw=1301&bih=668#imgrc=BGl4XzJZY18sMM
https://zivotopis.osobnosti.cz/shawn-mendes.php
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář